Jak wybrać rzeczoznawcę ?

W każdej branży jest duża konkurencja. Również w branży wycen nieruchomości. Jak więc wybrać rzeczoznawcę, któremu można zaufać i zlecić wycenę niejednokrotnie dorobku całego życia ? Zlecający musi mieć świadomość, że licencjonowany rzeczoznawca majątkowy by wykonywać ten zawód musi:

  • wykazać się uprawnieniami zawodowymi w zakresie szacowania nieruchomości stwierdzone świadectwem. Jest to dokument w formie legitymacji prezentujący tożsamość oraz fotografię rzeczoznawcy, podpisany przez Ministra Budownictwa lub Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast lub innego właściwego ministra czyli obecnie Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Wiarygodność danych można sprawdzić w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Infrastruktury: Ministerstwo Infrastruktury – rejestr rzeczoznawców majątkowych

  • efektem pracy rzeczoznawcy majątkowego jest wyrażona wyłącznie na piśmie opinia o wartości nieruchomości zwana operatem szacunkowym. Co to jest i czym się różni od „zwykłej” opinii ? Można poczytać choćby tu: Operat_szacunkowy.

  • rzeczoznawca majątkowy ma obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Nie bójmy się żądać udokumentowania posiadania ważnej polisy OC.

  • wywiad środowiskowy. Można zapytać to tego to tamtego. Może ktoś korzystał z usług danego rzeczoznawcy. Tylko pamiętaj – unikaj tych rzeczoznawców, o których słyszysz – „zleć wycenę temu rzeczoznawcy bo zrobi Ci jak będziesz chciał”.

  • Jeśli masz wybór lepiej wybrać tego rzeczoznawcę, który zajmuje się wyceną zawodowo. A można to sprawdzić tu: CEIDG. Zawód rzeczoznawcy należy do grupy wolnych zawodów i nie ma przeciwskazań by rzeczoznawcą był np. ogrodnik, urzędnik czy nauczyciel wf-u (w niczym nie ujmując tym zawodom). Oczywiście mowa o tych, którzy zdobyli uprawnienia zawodowe.

Rzeczoznawca, który zajmuje się wyceną zawodowo został zweryfikowany przez rynek i nie wykonuje wycen okazjonalnie. Którego wybrać ? A to już każdy musi sobie odpowiedzieć sam.